| | | |

Parke Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerenler

Yaşam alanlarınızın kimliğini ortaya koyan parkelerin seçiminde hem tasarım hem de kullanım özellikleri bakımından dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Parke E1 Belgesi  Mutlaka Bulunmalıdır

Parke üretiminde kullanılan formaldehitin yayılımın tespiti için üretim yapılan fabrikanın kontrollerinin yapılması ve gerekli numunelerinin testlerinin ardından sonuçların E1 sınırlarında olması durumunda verilen belgeye denilmektedir. Ülkemizde TSE tarafından belirli aralıklar ile bu kontroller yapılmaktadır.E1 belgesinin kısaca özetleyecek olursak parkenin içerisinde herhangi insan sağlığına zararlı maddenin olmadığına dair düzenlenen belgedir.

Parke Seçiminin Püf Noktaları


Parkeler kullanıldıkça daha doğal bir görünüme ulaşan; doğru parke seçimi ile mekanınızın ses ve ısı yalıtımına katkıda bulunan ve son derecede dayanıklı olan malzemelerdir. Parke yaptırmadan önce seçeceğiniz parkenin renginden genişliğine, dokusundan modeline kadar pek çok detayın belirlenmesinde doğru tercihler yapmanız çok önemlidir. Parkeler renk ve görünüm alanında geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle kullanım amacınıza, mekanınızın tasarımına ve istediğiniz diğer özelliklere göre doğru seçimler yapmanız için size önerilerimiz var:

Parkeyi Hangi Alanda Kullanacağınıza Karar Verin

Parkenizi hangi alanlarda kullanacağınıza ve parke seçimi sırasında kullanacağınız parkeyi hangi alanda ne kadar süreyle kullanmak istediğinize karar verin. Seçeceğiniz parkenin bir sonraki değişim zamanını öngörmek doğru seçimler yapmanız bakımından çok önemlidir. Parke seçiminde ticari ve konut olmak üzere iki farklı parke sınıfı bulunmakta ve parkelerin dayanıklılığı da parkelerin kullanım alanına göre belirlenmektedir. Parkenin üzerindeki yürüyüş trafiği, zemin durumu ve aşınma özelliklerine göre en uygun parke türünü belirlemeniz parkenizi ne kadar süre ile kullanabileceğiniz konusunda size fikir verecektir.

Dayanıklılığa Önem Verin

Parkenizin renk ve model seçiminden önce dayanıklı modelleri tercih etmeye özen gösterin. Bazı renk ve modeller tasarım bakımından size istediğiniz görünümü sağlasa da çok çabuk kirlenecek ya da çizilerek deforme olacak bir yapıya sahipse bu parke modellerini tercih etmemeniz uzun kullanım imkanı bakımından size avantaj sağlayacaktır. Parkelerin kalınlığı ve parkeye özel olarak tasarlanabilen kilit sistemleri ile parkelerinizin dayanıklılığını arttırabilir ve daha uzun süre kullanım olanağını elde edebilirsiniz.

Parke Rengini Ev Dekorasyonunuz Doğrultusunda Belirleyin

Özellikle parke rengi seçimi konusunda mobilyalarınızı ve diğer ev aksesuarlarınızı düşünerek hareket etmeniz gerekir. Eşyalarınız ile kontrast oluşturacak renkte parkeler hem mobilyalarınızı şık gösterir hem de mekanınızın karakterini ortaya koyar. Genel olarak açık renk parkeler ortamınızı daha aydınlık ve ferah gösterecektir. Bu nedenle eğer eviniz küçükse açık renk parkeler daha geniş bir mekan hissi uyandırmanızda size yardımcı olacaktır. Koyu renkler ise daha karanlık ve özgün bir atmosfer yaratmak istiyorsanız kullanabileceğiniz parke renkleridir. Gri renkler mekanınıza daha modern bir hava kazandırmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir parke rengidir. Meşe rengi gibi ahşap tonları ise daha sıcak ve doğal bir mekan oluşturmak isteyen kişilerce tercih edilebilir.

Süpürgelik Seçimine Dikkat!

Parkenin görünümünü daha şık hale getirmek istiyorsanız parkeler ile yakın tonlarda ya da parkeler ile tamamen kontrast oluşturacak şekilde süpürgelikler seçmeniz mekanının görünümünü tamamlayacak ve mekanınıza özgün bir hava kazandıracaktır.

Yalıtım Konusunda İsteklerinize Hitap Eden Modelleri Seçin

Genel olarak parke seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında ısı ve ses yalıtımı sırasında size istediğiniz çözümleri sunan modelleri tercih etmeniz hususu da yer almaktadır. Eğer mekanınız kuzey cephesine bakıyorsa ya da mekanınızın ses yalıtımı konusunda çocuklarınız ya da işinizden kaynaklı özel bir durumunuz varsa size istediğiniz çözümleri sunan parke modellerini tercih etmeye özen gösterin. Böylelikle mekanlarınızda ihtiyaç duyduğunuz ortamı parkeleriniz aracılığıyla elde etme şansını yakalarsınız.

Zemine Uygun Parke Seçimi Yapın

Evinizin ya da diğer mekanlarınızın zeminin yapısına uygun parke modelleri tercih etmeniz parkelerinizi pratik bir şekilde kullanabilmenizi ve kullanım sırasında herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlar.

Parke renk ve modellerini incelemek için tıklayınız


Bu yazımızda parke seçiminde nelere dikkat edilmeli sorunuza yanıt bulabileceğiniz hususlara yer verdik. Parke seçiminde için özen göstermeniz ve karar vermeniz gereken konularda doğru seçimler yaparak mekanınıza istediğiniz görünüm ve atmosferi kazandırabilir; uzun süre hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanabileceğiniz bir ortam yaratabilirsiniz.

Similar Posts