tadilat_!

Parke&Dekorasyon

Hatırlatmakta Fayda Var: Parke Seçimi Nasıl Yapılır ?


Eğer evinizin zeminlerini yenilemeye karar verdiyseniz öncelikle ihtiyaçlarınıza uygun parke seçimini yapmaya özen göstermelisiniz. Laminant parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri özetle şu şekilde açıklayabiliriz:

​Mobilyalar, tercih ettiğiniz renk paleti, hoş bir duvar dekorasyonu, hatta evinizde yer verdiğiniz küçük dekoratif objeler… Tüm bunlar hayalinizdeki eve ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı oluyor, ama genellikle unutulan bir konu var ki evinizin şıklığını doğrudan etkiliyor. Elbette ki parke seçiminizden bahsediyoruz! Parke seçiminde dikkat edilecek hususlar doğrultusunda seçim yapmak oldukça önemli olsa da “Parke renk seçimi nasıl olmalı?” sorusunun cevabı da mühim. Şimdi, parke rengi seçerken ev dekorasyonu açısından sağlıklı karar vermenizi sağlayacak detayları paylaşalım.

  • Parke kalınlığı (8 mm ve 10 mm kalınlığındaki parkeler iç mekanlar için ideal),
  • Parke aşınma sınıfı (ev için 21, 22, 23; iş yeri için 31, 32, 33),
  • İhtiyaca yönelik özellikler (ısı yalıtımı, çizilmeye karşı dayanıklı vb).

Şimdi, parke renk seçiminde dikkat edilecek hususlar hakkında detayları sıralayabiliriz.

Alanın Büyüklüğü Doğrultusunda Renk Seçimi Yapın

Elbette pek çok parke renk seçeneği mevcut, ama parkeleri en başta açık renk ve koyu renk olarak ayırabiliriz. Eğer odanızın çok büyük olduğunu ve biraz küçük göstererek daha sıcak bir alan yaratmanın hoş olabileceğini düşünüyorsanız bu durumda da tercihinizi koyu renklerden yana kullanabilirsiniz.
Özetle:

Açık renk parkeleri, alanın daha geniş olduğu algısını yaratmak için,

Koyu renkli parkeleri ise alanın daha küçük olduğu algısını yaratmak için tercih edebilirsiniz.

Bu söylediklerimizin aksi yönünde bir karar almanız da elbette mümkün. Fakat bu durumda aldığınız parkelerin alanı sıkıcı kılabileceğini unutmamalısınız. Bunu istemezsiniz, değil mi?

Nasıl Bir Etki Yaratmak İstediğinize Karar Verin
Gri, krem rengi, bej, kahverengi… Parke renk çeşitleri, alanın büyüklük algısını etkilediği gibi psikolojik olarak daha farklı etkiler de oluşturabiliyor.

  1. Kahverengi tonlarındaki ahşap parkeler, eve rustik bir görünüm kazandırarak doğal bir etki yaratabilir.
  2. Bej tonlarındaki parkeler, alanı ferah gösterme konusunda oldukları gibi samimi, sıcak ve ferah bir alan yaratmanıza da yardımcı olabilir.
  3. Krem rengi parkeler, içlerinde sarının etkisi olduğundan alanda mutluluk verici bir etki yaratabilir.
  4. Gri renk parkeler, alanın havalı ve ilgi çekici bir görünüm kazanmasına katkı sağlayabilir.

Eğer klasik dekorasyon gibi bir stil uygulayacaksanız ve bu doğrultuda alanın ciddi bir etki yaratmasını istiyorsanız koyu ton parkeleri tercih edebilirsiniz. Bu arada parke renkleri ve isimlerinin markalara göre farklılık gösterdiğini küçük bir not olarak düşmekte fayda var.

Odanın Renk Paletini Gözeterek Seçim Yapın
Parke renginin, mobilya ve duvar rengi ile uyum içinde olması da kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunuyor. Peki, parke seçim aşamasında hangi rengin evinize daha çok uyum sağlayacağını nereden bileceksiniz?

Bu aşamada iki seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz parke uygulaması yapacağınız alanın fotoğrafını çekip Parke Firmaları danışmanlarımızdan fikir alabilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da beğendiğiniz parke renklerinden örnekler alarak evdeki mobilyalarla ve duvar renginiz ile uyumunu karşılaştırabilirsiniz.

Rengin Kullanışlı Olmasına Özen Gösterin

En çok tercih edilen laminant parke renklerini merak ediyor olabilirsiniz; fakat bu noktada hangi renklerin tercih edildiğinden daha çok, hangi renklerin ihtiyacınıza yönelik olduğuna ve kullanım kolaylığı sağladığına karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Peki, hangi rengin sizin için kullanışlı olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Açık ve koyu parkeler arasında karar verirken alanın kullanım sıklığını göz önünde bulundurmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü çok zaman geçirdiğiniz alanların zeminleri daha çabuk kirlenebilir. Koyu renk zeminler kiri kolaylıkla göstermezken, açık renk zeminler yere düşen birkaç saç telini bile gösterip zeminleri kirli gösterebilir.

  1. Sık kullandığınız alanlarda koyu renk,
  2. Daha az zaman geçirdiğiniz odalarda ise açık renk parkeleri tercih edebilirsiniz.

Similar Posts